Ritma Blog : Ritma Haberler

 Ana Sayfa / Blog / Ritma Haberler

Sipariş Takip programımız şimdi plazmalarda

Harman Traktör , Türkiye'nin bir çok ilindeki yetkili servis ağı ile birlikte müşterilerinin satış sonrası hizmetlerini Ritma Servis Yazılımı ile yönetiyor. Depo Lojistik tarafında gelen siparişlerin durum takibi ve sevkiyat akışı, yazılım ekranlarına sığmayacak kadar kadar önem kazandı.

Önemli olan bilgiyi doğru etkileşimle sunmak

Yönetim tarafında sipariş akışının finansal resmi, idari işler tarafında bekleyen siparişlerdeki müdahale süreleri kritik seviyede önem kazanınca sonuçları gözler önüne sermemiz gerekti. Bizde yönetim, idari işler ve lojistik çepartmanlarındaki çalışanlar için plazma ekranlar üzerinde muhasebe - depo ve servis taleplerini sunan bir uygulama hazırladık. Yöneticiler için ayrıca iphone telefonlar üzerindeki uygulamamız ile kritik verilerin izlenmesini sağlıyoruz.

Servis Plazma Yazılım Ekran Görselleri

Ekranlar Çoğalıyor

Dijital yaşam alanı giderek hayatımızı kaplıyor. Artık daha çok ekranla karşı karşıyayız. Masaüstü ekran, notebook, akıllı telefon, tablet, akıllı saat, navigasyon cihazı, kiosk, atm , otomobil konsolları veya akıllı ev aletlerinde kullanılan ekranlar derken , büyüyen plazma seçenekleri, dijital etkileşimi her yere çoktan ulaştırdı. Stadyum ve benzeri toplu alanlardaki dev ekranlar, dijital bilboardlar , şimdilerde otobüs duraklarına konan yeni nesil ekranlar bu serinin devamı. Bu zenginleşen yelpaze, tasarımcılar ve yazılım üreticileri için kreatif yeni alanlar açtığı gibi, algıda yeni kalite standartları oluşturuyor.

Yazar Hakkında
Ruken Kılbaş - Müşteri İlişkileri Yöneticisi Ruken Kılbaş
Perakende ve Makina sektöründe, halkla ilişkiler ve insan kaynakları yöneticiliğinden sonra Ritma Teknoloji ile bilişim sektörüne geçiş yaptı. Müşteri ilişkileri ve destek hizmetleri ondan soruluyor.
Yorumlar
Yorum Yazın

Yorumunuz başarı ile eklendi.
Onaylandıktan sonra sayfamızda görünecektir.